2 triljonit eurot aastas

Üks viis Euroopa ühisturust osa saamiseks on osaleda välishangetel. Hangete maailmas orienteerumiseks järgnevalt lühike ülevaade hanke piirmääradest ja hanke mahu kohta avaldatavatest andmetest.

Euroopa Liidu liikmesriikide hankijad on kohustatud avaldama oma ostusoovid sõltuvalt lepingu eeldatavast maksumusest kas kohalikus veebiportaalis või üleeuroopalises registris (TED-Tenders Electronic Daily). Kui ostu väärtus ületab rahvusvahelist piirmäära, mis on kõikide liikmesriigi hankijatele sama, siis avaldatakse hanke teade TED-s. Hanke rahvusvaheline piirmäär on riigiasutustel 139 000 eurot  ja ülejäänud hankijatel 214 000 eurot. Hanke maksumust arvestatakse käibemaksuta.

Alla eelmainitud piirmäära jäävate hangete puhul on piirmäärad ning menetlusreeglid määratud siseriikliku õigusega. Eestis avaldatakse hangete registris kõik kavandatud ostud, mille maksumus ületab 30 000 eurot. Samas paljudes Euroopa Liidu riikides on hanke piirmäär kõrgem. Näiteks Soomes peab avaliku hanke tegema juhul, kui ostu väärtus ületab 60 000 eurot.

Tavaliselt, kuid mitte alati, avaldatakse hanketeates hanke eeldatav maksumus, mis annab pakkujale ettekujutuse lepingu mahust. Teine kasulik näitaja on ligikaudne ostetavate kaupade kogus. Paraku ei avaldata ostetava kauba kogust üldjuhul hanketeates, mis on hõlpsasti kättesaadav, vaid hanke alusdokumentides. Hanke dokumentidega tutvumiseks peab huvitatud isik end tavaliselt hankija(te) veebiportaalis kasutajaks registreerima. Aga kui monitoorite välishankeid Eesti Ekspordi agentuuri vastava teenuse kaudu, siis toome ka kogu selle informatsiooni teile muidugi mugavalt koju kätte.

Eelmine uudis Järgmine uudis

Kontakt

Võta ühendust

Jäta meile oma ettevõtte andmed ja me võtame sinuga ise ühendust võimalike projektide aruteluks.

Liitu uudiskirjaga

Saadame eestimaiste firmade edulugudest teateid. Aegajalt. Ei spämmi.